Popis
Komu je Checklist BOZP: Kontrola regálů určen?
Checklist BOZP: Kontrola regálů využije každý zaměstnavatel, který na svých pracovištích nebo i mimo ně provozuje regály.
Regálem je myšleno stabilní technické zařízení, které slouží ke skladování materiálů a které se skládá zpravidla ze svislých sloupů nebo jiných bočních konstrukcí a vodorovných konzolí, popř. nosníků polic.
Proč využít náš protokol o kontrole regálů?
Formulář checklist BOZP: Kontrola regálů je vytvořen tak, aby jeho použití bylo snadné a efektivní.
Skutečně obsahuje řadu otázek (kontrolních bodů), na které odpovídáte ano / ne, tedy splněno / nesplněno. Díky checklistu tak zkontrolujete všechny podstatné části a bezpečnostní prvky regálu a nic vám neunikne. To je velký rozdíl oproti běžně na internetu dostupným protokolům, které obsahují pouze informaci, zda je či není regál v pořádku.
Vyplněný checklist je navíc velmi vhodný pro pozdější dokladování technického stavu regálu. Splnění kontroly a tím i požadavku právního předpisu je díky checklistu snadno prokazatelné.
Kdo může kontrolu regálů provádět?
Provozní kontrolu regálů může provádět “kdokoliv.” Respektive právní předpisy nestanoví požadavky na osobu kontrolora a záleží tak čistě, jak je tomu v BOZP zvykem, na rozhodnutí zaměstnavatele.
Často je velmi zbytečné, utrácet až desítky tisíc korun za kontrolu regálů provedenou externí firmou, když ji může v rámci plnění svých povinností provést např. váš vlastní údržbář.
Kontroly regálů může samozřejmě provádět i odborně způsobilá osoba v prevenci rizik v oblasti BOZP.
Při kontrole je nutno postupovat dle průvodní dokumentace výrobce regálu nebo dle vašeho vlastního místního provozního bezpečnostního předpisu a dle jednotlivých bodů checklistu.
Jak často se musejí regály kontrolovat?
Regály musíte kontrolovat nejméně 1x ročně. Tato perioda plyne z požadavků nařízení vlády. V praxi však nemusí být tato perioda úplně dostatečná. Vždy záleží na konkrétním způsobu používání regálu. Zejména na četnosti používání, prostředí, kde je regál používán a také jak moc je zatěžován. Podstatný je také způsob zakládání do regálu. Zda ručně nebo strojně. Protože např. vidlice manipulačních motorových vozíků mohou při neopatrné manipulaci regály doslova drtit. Rovněž je vhodné nahlédnout do provozní dokumentace regálu od výrobce, tj. do návodu k obsluze a údržbě regálu, zda tam nejsou uvedeny kontroly častější.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.