Popis
Kdo informace o rizicích pro stavební firmy využije?
Jak již název napovídá, informace o rizicích pro stavební firmy, může využít skutečně snad každá stavební firma.
Přesto byl dokument vytvářen především pro ty nejmenší dodavatele stavebních prací a to včetně OSVČ, kterým dlouhodobě plnění této povinnosti, tedy povinnosti informovat o rizicích, činí značné obtíže.
Vypracování písemných informací o rizicích u odborné firmy je často velmi finančně náročné a zejména, jsou tyto informace určeny pro jednu konkrétní stavbu. U velkých firem se předpokládá, že mají vlastní odborně způsobilou osobu, která jim informace pravidelně připravuje a aktualizuje. Tu však malí dodavatelé stavebních prací nemají.
Naše vzorové informace o rizicích pro stavební firmy využijí všichni ti, kteří provádějí:
- betonářské práce;
- bourací a rekonstruční práce;
- práce na komunikacích, konkrétně:
- čištění komunikací;
- údržba komunikací;
- výstavba asfaltových komunikací;
- výstavba betonových komunikací;
- výstavba dlážděných komunikací;
- značení komunikací;
- malířské a natěračské práce;
- montážní práce;
- práce spojené s lepením krytin;
- práce ve výškách a nad volnou hloubkou, konkrétně:
- práce ve výškách na lešení;
- práce ve výškách na žebřících;
- provoz stavebních strojů obecně;
- provoz elektrických stavebních strojů;
- provoz pneumatických stavebních strojů;
- provoz stavebních strojů se spalovacím motorem;
- sklenářské práce;
- svařování, pálení;
- údržbu zeleně (např. odstraňování křovin);
- výkopové práce;
- zednické práce.
Jak jsou tedy informace koncipovány?
Naše vzorové informace o rizicích pro stavební firmy jsou složeny z několika částí. Tvoří je úvodní list, kde jsou základní identifikační údaje zúčastněných a popis míry rizik. Další část je seznam stavebních prací, z nichž dodavatel (informující) zvolí a označí ty práce, které bude provádět a polední částí jsou již samotné informace o rizicích, o míře rizika a o stanovených opatřeních, k předcházení rizik pro jednotlivé skupiny prací.
Vzorové informace o rizicích pro stavební firmy se tak stávají velmi univerzálním dokumentem, jehož použití je snadné, intuitivní a zejména rychlé.
Pokud jste tedy, tak jako většina, až na staveništi, na poslední chvíli zjistili, že po Vás stavbyvedoucí nebo koordinátor BOZP chce rizika, nevěšte hlavu. Stačí si náš vzor stáhnout a během pár minut jej předložit.
Rizika a opatření jsou skutečně popsána a sestavena tak, aby se týkala zejména osob, které přicházejí do kontaktu s konkrétní prací. V rizicích tedy není popsáno, jak ovládat jeřáb, ale že zdvižené břemeno může představovat možné riziko pro osoby pod břemenem a v jeho blízkosti.
Je předávání informací o rizicích povinné ze zákona?
Ano, je. Vyžaduje tak odst. (3), § 101, zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce, v účinném znění. Takže situace, kdy po Vás stavbyvedoucí rizika nechce, ještě neznamená, že vy nemáte povinnost mu je poskytnout. V případě, kdy na vašem pracovišti, vlivem vámi vykonávaných prací dojde k úrazu jiné osoby, než vašeho zaměstnance, se bez předaných informací o rizicích můžete dostat do značných potíží. Určitě tak tuto povinnost nepodceňujte.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.