Popis
Komu je vzorový protokol o zatěžkávací zkoušce regálu určen?
Vzorový protokol o zatěžkávací zkoušce regálu je určen všem provozovatelům regálů, kteří k nim postrádají technickou dokumentaci výrobce a nedokáží tedy prokázat nosnost regálu.
Nosnost regálu, resp. největší nosnost regálové buňky a nejvyšší počet buněk ve sloupci, je přitom zcela prioritní informace, pro zajištění bezpečného provozu regálů. Přetížení regálů není vůbec ojedinělou příčinou vzniku pracovních úrazů. Navíc každý regál musí být povinně označen právě informací o jeho nosnosti.
Inspektoři práce se na regály při svých kontrolních činnostech zaměřují. Vyžadují přitom nejen označení regálů požadovanými štítky, ale rovněž doložení rozhodných údajů o tom, odkud jsou informace o nosnostech čerpány – technickou dokumentaci nebo např. právě doklady o provedených zatěžkávacích zkouškách regálů.
Co vzorový protokol o zatěžkávací zkoušce regálu obsahuje?
Vzorový protokol obsahuje všechny podstatné body a informace, které jsou k provedení zatěžkávací zkoušky nutné. Osobu, která bude zkoušku provádět, tak protokol krok po kroku touto zkouškou provede. Protokol je vytvořen velmi intuitivně a způsobem, který umožňuje jeho přehledné a pohodlné vyplňování. Protokol je vytvořen tabulkovou formou, což zaručuje i jeho přehlednost.
Důležitou částí protokolu jsou právě pokyny k provedení zatěžkávací zkoušky regálu. Tyto pokyny v šesti základních odstavcích velmi podrobně popisují jednotlivé kroky zkoušky, kterými se musí osoba, zkoušku provádějící, řídit.
Kdo může zatěžkávací zkoušku regálu provádět?
Právními předpisy není přímo určena osoba, která může zkoušku provádět. Je tedy čistě na rozhodnutí zaměstnavatele, koho provedením zatěžkávací zkoušky prověří. Je zcela běžné a zcela v pořádku, pokud zkoušku provádí např. údržbář firmy nebo skladník. Ke zkoušce není potřeba zvát externího odborníka.
Co to je regál?
Regálem se obecně rozumí:
- každé technické zařízení, které je výrobcem označeno jako regál;
- stabilní technické zařízení, které slouží ke skladování materiálů a které se skládá zpravidla ze svislých sloupů nebo jiných bočních konstrukcí a vodorovných konzolí, popř. nosníků polic.
Regálem naopak nejsou nábytkové police a skříně, které zpravidla tvoří zařizovací vybavení administrativních prostor a slouží především k ukládání drobných a lehkých materiálů.
Za regál je dále nutno považovat každé zařízení, které je tak označeno výrobcem (např. i police).
Na co v případě regálů nezapomenout?
Nezapomeňte mít pro regály vypracovaný místní provozní bezpečnostní předpis, každý regál označený štítkem s uvedeným evidenčním číslem, nejvyšší nosností buňky a největším počtem buněk ve sloupci a u každého regálu nejméně 1 x ročně provádět kontrolu regálu. Ke kontrole můžete využít náš checklist pro kontrolu regálu.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.